⚡ OMV Petrom a anunțat livrarea celui de-al patrulea și ultimului modul al electrolizorului de 20 MW

25 iunie 2026

⚡ OMV Petrom a anunțat livrarea celui de-al patrulea și ultimului modul al electrolizorului de 20 MW, parte dintr-un program mai amplu prin care sunt dezvoltate două proiecte de hidrogen verde, cu o capacitate cumulată de 55 MW.

Electrolizorul de 20 MW va produce aproximativ 3.000 de tone de hidrogen verde pe an, obținut prin electroliza apei cu energie din surse regenerabile. Hidrogenul va fi utilizat în procesele de producție pentru carburanți, inclusiv combustibil sustenabil pentru aviație, SAF, și motorină din surse regenerabile, HVO.

Programul SAF/HVO de la Petrobrazi implică investiții totale de 750 de milioane de euro, dintre care 560 de milioane de euro pentru unitatea SAF/HVO și 190 de milioane de euro pentru cele două instalații de producție a hidrogenului verde. Proiectul de 20 MW beneficiază de aproximativ 21 de milioane de euro fonduri nerambursabile prin PNRR.

Sursa: BVB #short

Sursa Youtube - Sunetul Banilor

Alte articole

Ooni Koda
© Copyright 2023 InfoBursa

Web Design by Dow Media | Gazduire Web by SpeedHost.ro